1963 yılında İzmit’in köylerine BMC marka kamyonlarla yolcu taşımacılığına başlayan Gürkan Turizm,  bugün ulaştığı noktada, hizmet düzeyi, müşteri memnuniyeti ile Kocaeli’nde önemli ve erişilmesi zor kalite seviyesine ulaştı. İlk yıllarda İzmit’in Çakırlar, Fethiye ve Kuyulu köylerine yolcu taşıyan şirketimiz, günden güne gelişti ve büyüdü.

Gürkan Turizm’in kurucularından Yakup Gürkan; ülkede otobüsün olmadığı dönemlerde kamyonlarla İzmit’in köylerine taşımacılık yaptığını hatırlatarak; “Firma olarak her zaman hizmet etmeyi kendimize ilke edindik. Otobüsün olmadığı yıllarda biz yolcularımızı kamyonla köylerine taşıdık. Kandıra güzergahında  Çal, Kefkeli ve Güvenler gibi köylere her türlü zorluğa rağmen yolcu taşımacılığı yaptık. İnsanları istedikleri yerlere ulaştırdık. Bu taşımacılığı 1955 model bir kamyonla gerçekleştiriyorduk. Bu işlerle uğraşırken 1969 yılında Kütahya’dan bir Ford kamyon aldık. O kamyonla da şehirlerarasında bir süre nakliyecilik yaptık” dedi.

Gürkan Turizm, ilk otobüs taşımacılığına 1970 yılında 62 model Man otobüsü 302 Mercedes’e çevirerek başladı. Bundan bir müddet sonra da Artvin’den bir otobüs daha alındı. 1962  model Volvo, karoser 302, motor 302. Bu yenilenmeyle birlikte Gürkan Turizm’in temelleri atılmaya başlandı. 1975 yılından günümüze kadar hala Kandıra-İzmit,Kandıra-İstanbul  arası  yolcu taşımacılığında hizmet vermeye devam ediyor. 


1970 Gürkanlar adıyla İzmit- Kandıra yolunda yolcu taşımacılığına başladı.

1992 Gürkan Turizm unvanıyla resmileştirildi.

2003 Kandıra-İzmit-Harem ve Esenler seferlerine başladı.